Ketrīna Patrīcija Rūtledža piedzima 1929. gada 17.februārī Trenmēras mazpilsētā, Lielbritānijā, Ketrīnas un Īzaka ģimenē. Viņas tēvam piederēja galantērijas preču veikaliņš un otrā pasaules kara laikā ģimene, reizēm pat nedēļām, dzīvoja veikala pagrabā slēpjoties no draudošajām briesmām.
Vēl
būdama maza Patrīcija iztēlojās visādas trakas lietas.
Viņa bija dažādu stāstiņu pārņemta. Kad viņai bija 8 gadi
viņa iztēlojās, ka varētu būt avangardiska meiteņu skolas
direktore, kura brauktu sarkanā sporta mašīnā un brīvdienu laikā
viņai būtu romāni ar vīriešiem visā eiropā. Protams, vecāki,
kuri bija viņu audzinājuši puritāniskā garā to nepieļautu.
Acīmredzot, viņa atminējās vēlāk, savā prātā es jau šķīlos
ārā no kūniņas. Patrīcija mācījās vietējā skolā,
tad pabeidza Liverpūles universitāti ar izcilību angļu valodā un
literatūrā. “Tā ir burvīga valoda, kurā daudzi cilvēki neport
runāt. Bet es nebūšu viena no viņiem!”, teica Rūtledža.
Univestitātē viņa iesaistījās teatrālajā pulciņā, kur viņa cieši bija saistīta ar Edmundu Kolledžu, kurš bija akrietis un arī režisors vairākiem uzvedumiem. Tas bija laiks, kad Patrīcija nolēma kļūt par aktrisi. Pēc Liverpūles universitātes pabeigšanas viņa devās uz Bristoles Old Vic teātra skolu, ko Lorencs Olivjē dibināja 1946. gadā. Vietējā teātra turpa uzaicināja Patrīciju uz noklausīšanos, jo bija redzējuši viņu vairākos universitātes uzvedumos. “Es vienmēr esmu teikusi, ka spārdoties un kliedzot, es satikšu savu likteni”, viņa teica. "Tas varbūt izklausās augstpātīgi, bet es biju nobijusies līdz nāvei. Tur, no kuries es nācu, nebija iespējams sapņot par būšanu uz skatuves."
Būdama pusaudža gados un mācoties akadēmisko dziedāšanu Patrīcija Rūtledža devās uz pianistes Miras Hessas koncertu. Viņa bija leģendāra pianiste, kura kara laikā spēlēja cilvēkiem, liekot aizmirsties par bombardēšanu un šaušanu. Līdz kara beigām viņa bija sniegusi 1698 koncertus un tos bija apmeklējuši vairāk nekā 750 000 cilvēku. “Viņa uz mani atstāja lielu iespaidu - ne tikai viņas muzikālā apdāvinātība, viņas sievietes stāja, kaisle uz mūziku, bez izrādīšanās, bez virpuļošanas apkār klaviatūrai, kā to bieži mēdza darīt jaunie mūziķi, un viņas pārsteidzošā spēja dalīties priekā ar publiku.”, teica Rūtledža. Arī Patrīcijas Rūtledžas vecāki mīlēja angļu valodu un mūziku un tieši Patrīcijas māte Ketrīna bija tā, kura iedeva savai atvasei pirmo nopietno grāmatu – Džeina Eira un arī aizveda pirmo reizi uz operas izrādi – Džākomo Pučīnī “Bohēmu”. Viņas māte varēja gatavot vakariņas, kaut kas varēja viņā sākt dzirksteļot un viņa iegrima veselā nodaļā no Sera Tomasa Malroja stāsta Artūra nāve, ko viņa vēl bija mācījusies skolā. “Toreiz mums bija nauda un pilsētā bija četri teātri. Es redzēju visus lielos aktierus – Lorensu Olivjē, Edīti Evansu, Polu Šofīldu...un tad bija burvīga teātra trupa Liverpool Playhouse, kur protams, es sāku savas skatuves gaitas.
Pirmo reizi uz Brodveja skatuves Patrīcija Rūtledža bija redzama 1968. gadā Džīlija Staina izrādē Darling of the day un kaut arī izrādei nebija spožu panākumu, Rūtledža tajā gadā saņēma Tony mūzikas balvu kā labākā mūziklu aktrise. Amerikā tika iestudēti vēl divi mūzikli, bet kaut kādu iemeslu dēļ, arī tie nebija visai veiksmīgi: 1976. gadā Alana Džeja Lernera un Leonarda Bernsteina 1600 pennsylvania avenue un 1981. gadā Say hello to Harvey, toties viņai bija spīdoši panākumi Artūra Salivana komiskajā operā Penzansas pirāti Delakorte teātrī Ņujorkas centrālparkā. Viņai bija lieliska sadarība ar rokzvaigzni Reksu Smitu un aktieri Kevinu Klainu. Šai izrādei studijā tika ierakstīts arī muzikālais materiāls un izdota plate, bet diemžēl šajā ierakstā Patrīcija Rūtledža nepiedalījās, viņu tur aizvietoja Estele Pārsone. Autors vienu dziemsu mūziklā ir rakstījis dziedāšanai uz vienas elpas, gods kungiem, bet Patrīcijai Rūtledžai tika pieļauts neliels izņēmums.
Pēc
atgriešanās Apvienotajā karalistē Rūtledža piedalījās Skotu
operas producētajā Bernsteina operā Kandids 1989. gadā.
1992. gadā par piedalīšanos uzvedumā viņa saņēma Lorensa Olivjē
balvu. Kopumā viņa piedalījusies 54 skatuves uzvedumos un pēdējais
bija 2014. gadā izrādē Ideālais vīrs. Un viņa ir filmējusies
83 dažādos televīzijas šovos, filmās, seriālos.
1973.
gadā viņa iedziedāja studijas albumu ar liriskām melodijām
orķestra pavadībā. Ciešripas formātā tas tika izdots 1996.
gadā.
Kad
Patrīcija Rūtledža iepazinās ar Hiacintes Burkā tēlu, šī
smalkā dāma burtiski izlēca no scenārija lappusēm. "Es atceros
tāda veida sievietes no zemās visdusklases, cilvēkus ar
izrādīšanos. Un tas, protams, bija balstīts uz daudz komiskām
situācijām. Man liekās, tas bija gudri “Smalkajās stilā”
izveidot kontrastu Hiacintei. Ģimenes otru pusi - Onslovu, kurš uz
plikas miesas velk adītu vesti, ēd kartupeļu čipšus, dzer alu un
dauza televizoru un viņa sievu Margrietu, kura samierinās ar šāda
veida dzīvošanu un neprātīgi mācās virsū kārdinošajam vīram.
Un protams, Roze, kurai allaž ir romantiskas attiecības ar kādu
džentlemeni. Dēls Šeridans, kurui neviens nekad nav redzējis,
Bagātā māsa Vijolīte ar mersedesu, istabu ponijam un baseinu...
un jukušu vīru, kaimiņiene Elizabete, kura dzīvo ar savu brāli
Emetu un protams Ričards, viņas vīrs, kurš ir visas ģimenes
zibens novedējs ar dzels nerviem un nesatricināmu raksturu. Un viņi
visi dzīvo kā viena ģimene. Dažādi sabiedrības slāņi,
bet viņi veido sava veida mikro kosmosu. Un vēl šī uzmācīgā
Hiacintes pārņemtība ar dziedāšanu." Skatoties seriālu grūti
iedomāties, ka viņa ir mūziklu zvaigzne ar lielisku balsi. :) Lūkojiet 21'45"
Līdzās tam, ka Patrīcija Rūtledža ir bijusi teātra, mūziklu un kino zvaigzne, kurai Leonards Bernsteins īpaši rakstīja dziesmas, visvairāk akadēmiskās mūzikas pasaulei viņu pietuvina sadarbība ar diriģentu Seru Džonu Eliotu Gārdineru un orķestri Angļu baroka solisti. Proti, Patrīcija Rūtledža atveidoja Pīčema kundzi Džona Geja “Ubagu operas” BBC televīzijas iestudējumā, kas pieejams arī DVD formātā. Lūk fragments ar Patrīciju Rūtledžu, orķestri Angļu baroka soliti un diriģentu Seru Džonu Eliotu Gārdineru.